Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Punkty widokowe

Góra Gosań (93 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem polskiego wybrzeża i jednym z punktów widokowych Wolińskiego Parku Narodowego. Wejście na górę znajduje się przy szosie wiodącej z Międzyzdrojów do Wisełki - kierunek - Kołobrzeg.
Kawcza Góra (61 m n.p.m.), usytuowana we wschodniej części miasta. Jest to punkt, z którego można podziwiać piękny widok na plażę, Zatokę i Mierzeję Przytorską.

Wycieczki

Wyspa Wolin jest terenem geologicznie bardzo młodym. Jej zasadniczy trzon ukształtował się przed ok. 12 000 lat, kiedy to wycofujący się lądolód skandynawski pozostawił tutaj pasmo wyniosłych wzgórz moreny czołowej. Krajobraz wyspy jest bardzo urozmaicony. Znajdują się na niej wzgórza moreny czołowej, równiny moreny dennej, obszary wydmowe, równiny torfowe i jeziora.

Piękno i rozmaitość okolic Międzyzdrojów najlepiej poznawać w trakcie wycieczek pieszych lub rowerowych. Warto udać się plażą na wschód, do Grodna, gdzie znajduje się Jezioro Gardno, otoczone starodrzewem bukowym znajduje się na terenie byłego ośrodka Urzędu Rady Ministrów, zwane także Źrenicą Światowida. Na środku jeziora leży wysepka, legenda głosi, że kiedyś stała tam świątynia Światowida. Inna legenda podaje, iż miała tutaj swoją siedzibę legendarna korsarka Steńka z Kamienia. W pobliżu jest rezerwat przyrody im. prof. dr Z. Czubińskiego.

 

 

      

 

 

 

Pod Kawczą górą, w porcie rybackim na piasku stoją kutry, które specjalnymi wyciągami są wyciągane na brzeg. Dalej zwężająca się plaża chowa się u podnóża wysokiego na kilkadziesiąt metrów klifu. To jest najpiękniejsza część Wolińskiego Parku Narodowego. Chcąc podziwiać panoramę warto wejść na górę Gosań schodam widokowymi. Inna ciekawa trasa prowadzi nad jezioro Czajcze koło Warnowa. W jezioro wrzyna się półwysep, na którym zachowało się stożkowe grodzisko z XI - XII w. Wokół rosną stare daglezje. Nieopodal leży w wodzie wielki głaz narzutowy zwany "Wydrzym Głazem". Po drodze można zobaczyć żyjące w rezerwatach żubry.

 

 

W Lubiniu na uwagę zasługuje kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej z XIX wieku, przy świątyni rosną trzy piękne, stare lipy tzw. "Babki Proszalne". W zachodniej części wsi znajduje się grodzisko z wczesnego średniowiecza, pod koniec XVIII wieku znaleziono tu skarb - monety arabskie z potowy X wieku. W grodzisku była latarnia morska, w której palono ognie wskazujące drogę statkom na Zalewie. 

Wicko-Zalesie- na trasie Zalesie-Wicko można obejrzeć zachowane pozostałości po wyrzutni przeznaczonej dla niemieckich dział wielokomorowych i V3, broń miała służyć do ostrzału Londynu.
Zobacz wiecej >>STRONA MUZEUM "POLIGON V3" 
Podobno występujący tu stok wyrobiska jest dobrym miejscem do latania na paralotni (startowisko ok.45 m n.p.m., deniwelacja ok. 20 m, zloty przy wietrze południowo-zachodnim).

W Wapnicy do podziwiania jest Jezioro Turkusowe powstałe przez zalanie kopalni wapna przez uciekających niemców po przegranej wojnie. Stąd wspaniały kolor turkusu.